Haber

Çad’a kaçan 320 Sudanlı asker silahsızlandırıldı

Çad Savunma Bakanlığı, ülkedeki çatışmalardan kaçan 320 Sudanlı askerin ülkelerine döndüğünü açıkladı.

Çad Savunma Bakanı Davud Yahya, düzenlediği basın toplantısında, “Jandarma, polis ve askeri personelden oluşan Sudan ordusuna mensup 320 mensubu topraklarımıza girerek silahsızlandırıldı.” söz konusu.

Yahya, Çad güvenlik güçlerine teslim olan askerlerin Sudan ordusuyla çatışan Çabuk İkmal Güçleri (HDK) tarafından “öldürülme korkusuyla” ülkelerini terk ettiğini bildirdi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde Sudan ordusu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 300’e yükseldiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu