Ekonomi

ECB Baş Ekonomisti Lane: “Enflasyon zirveye ulaştı, ancak daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacak”

Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti Philip Lane, enflasyondaZirve noktasına ulaşılıp ulaşılmadığının bilinmediğini ancak bu noktaya yaklaşıldığını ifade edilirken enflasyonun daha da düşürülmesi gerekiyor. faizAyrıca zam yapılması gerektiğini savundu.

Milan Finanza gazetesine konuşan Lane, “Daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağını bekliyoruz. Ancak enflasyonu kontrol altına almak için gereken faiz artırımlarının çoğu yapıldı. Enflasyonda zirveye yaklaştığımızı söyleyebilirim.”

15 Aralık’ta yapılacak ECB toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımından yana olup olmayacağı konusunda bilgi vermeyen Lane, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadar yapmış olduğumuz faiz artırımlarının büyüklüğünü hesaba katmalıyız. Bu toplantıdaki kararın dayanağı farklı olacak.”sözlerini kullandı.

Doğal gazFiyatlardaki artışı göz önünde bulundurarak önümüzdeki yılın başlarında ek bir enflasyon önlemi görme olasılığını dışlamadığını kaydeden Lane, enflasyonun eski seviyesine dönmesinin “biraz uzun bir yolculuk” olacağına inandığını da vurguladı. Mevcut yüksek seviyeden yüzde 2 hedefi.

-Foreks Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu