Ekonomi

Eski bakandan ABD ekonomisi için dikkat çekici tahmin

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, bir dizi zayıf ekonomik göstergenin ardından ABD’de resesyon ihtimalinin arttığını ve Fed’in faiz artırım serisinin sonuna yaklaştığını söyledi. Summers tahminlerini şöyle sürdürdü…

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Summers, Bloomberg Televizyonu’ndaki programda. “Mevcut sıkılaştırma döngüsünün çok geç aşamalarında olduğumuz oldukça açık”söz konusu.

Summers, bir sonraki kararını 3 Mayıs’ta verecek olan Fed politika yapıcıları hakkında da dikkat çekici bir yorumda bulundu.

yazlar, “Başka bir hamle gerekip gerekmediğine bakılmaksızın, bence bu son ana kadar beklemeleri gereken bir karar.”söz konusu.

“AŞAMA İMKANLARI ARTIYOR”

Harvard Üniversitesi profesörü Summers, “Kredilerde önemli bir daralma olduğu hissine sahibiz. Bu noktada durgunluk olasılıkları artıyor ve bence Fed’in önünde çok çok zor kararlar var, çok fazla ikili risk var.”ekledi.

Summers, bu iki taraflı risklerin ekonominin aşırı ısınmasının sonuçlarını yansıttığını söyledi.

Fed’i, 2021’de başlayan enflasyon artışını üstlenemeyen ve Silikon Vadisi Bankası’nın son çöküşüyle ​​öne çıkan bankacılık sisteminin yarattığı riskleri yakalayamayan dahili modellerini kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye çağırdı.

devrekaniajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu