Haber

Levent Gök’ten Bakan Soylu’ya: “Söz Konusu İddialardan Aklanmak İçin Herhangi Bir Adım Atmayı Düşünüyor Musunuz”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ortasında geçtiği tez edilen konuşmayı Meclis gündemine taşıdı. Gök, Süleyman Soylu’ya, “Gelişmiş demokrasilerde, hakkında suç işlediğine dair iddialar bulunan kamu görevlileri istifa etmekte ve yargılanmalarını talep etmektedirler. Söz konusu iddialardan aklanmak için herhangi bir adım atmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında, Sarallar Grubu’na yönelik operasyon nedeniyle gerginlik yaşandığı sav edildi. Süleyman Soylu’nun, Zafer Aktaş’a, Sarallar Grubu’na yönelik operasyonla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sorduğu; Aktaş’ın da “Size her söylediğimizde sızıntı oldu” cevabını verdiği öne sürüldü.

CHP Ankara Milletvekili Gök, Soylu ile Aktaş ortasında geçtiği tez edilen bu konuşmayla ilgili, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Gök, önergesinde şunları kaydetti:

“11 Kasım 2022 tarihinde, İstanbul Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı ortasında geçtiği argüman edilen bir diyalog basın aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuş; kelam konusu diyaloğun gerçek olması halinde ortaya çıkan tablo, yurttaşlarımızda infial yaratmıştır. Bir organize kabahat örgütüne yönelik düzenlenen operasyona ait bilgilendirilmemiş olmasının sebeplerini soran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, İstanbul Emniyet Müdürü’nün, ‘Size her söylediğimizde sızıntı oldu’ biçiminde karşılık verdiği tez edilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürü’nün ifade ettiği sızıntıların nasıl geliştiği ve bu sızıntıların İçişleri Bakanı ile herhangi bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı konusunda toplumumuzun aydınlatılması gerekmektedir. Halkımızın can ve mal güvenliğinden sorumlu kolluk kuvvetlerimizin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın bu türlü savların içerisinde yer alması dahi Bakan’ın ve Bakanlığın saygınlığına gölge düşürmekte, yurttaşlarımızın devletimize karşı güveni sarsılmaktadır.

Levent Gök, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Basında yer alan sızıntı savları hakikat mudur?

Söz konusu sızıntı savları hakikat ise hangi operasyonlar dışarı sızdırılmıştır? Kelam konusu sızıntılar sebebiyle başarısızlığa uğrayan polis operasyonlarının sayısını ve maksatlarını açıklar mısınız?

İddialar gerçek ise kelam konusu sızıntıların kaynağı araştırılmış mıdır? Araştırıldıysa sızıntıların kaynaklarını açıklar mısınız? Araştırılmadıysa bahsin üzerine gidilmemesinin sebepleri nelerdir?

İstanbul Emniyet Müdürü’nün kelamını ettiği sızıntılardan faydalanarak adaletten kaçan hangi hatalılar ile birlikte fotoğrafınız bulunmaktadır?

Gelişmiş demokrasilerde hakkında kabahat işlediğine dair savlar bulunan kamu vazifelileri istifa etmekte ve yargılanmalarını talep etmektedirler. Kelam konusu tezlerden aklanmak için rastgele bir adım atmayı düşünüyor musunuz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu